Haz 09

Kan vermenin yararları ve zararları

Kan vermenin faydaları nelerdir diye merak eden takipçilerim için yazıyorum. İnsan vücudunun temel yapı taşı olan kan hayati sıvımız olup vücut bunu  eksildikçe üretir. Eğer vücutta bir kan eksikliği olursa vücut uyarılır ve yerini doldurmak için yeni kan üretimine başlar.

kan vermenin yararları ve zararları

Kan verirseniz eğer vücut uyarılır ve temiz kan üretimine başlar hücreler yenilenir.bunun bir de psikolojik tarafı var tabi.. Kan verdiğinizde direnciniz artacaktır.Kanınızdaki yüksek yağ oranı düşer.Kalp krizi olasılıklarınız %90 0ranındaazalır.

Kan verebilmek için sağlık taramasından geçmek gerekmektedir. Çünkü eğer sağlıklı değilseniz kan vermek size faydadan çok zarar verebilir.Kişide yorgunluk stres yüksek tansiyon gibi durumlar meydana gelebilir.Diyabet hastaları kalp hastaları gibi ciddi rahatszlıkları olan kişiler kan verme konusunda hassas olmalıdır. Çünkü bu hastaların vücutları kan üretimini sadece kendilerine yetebilecek kadar üretebilir. Bunun haricinde kan vermenin bir zarar yoktur.

Ülkemizde kan bağışı oranı oldukça düşük buun için insanlarımızın bilinçlenip sağlıkları elverişli olduğu sürece düzenli olarak kan vermeye taşvik edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Merhaba dünya! başlıklı sağlık makalemizide okumanızı öneririz.

Paylas merak ettiginiz diger konular ?


3 Responses to “Kan vermenin yararları ve zararları”

  1. 1. hakan Says:

    Gece ihtilâm olduktan sonra penis ödemleşiyor ne yapmalıyım ve ben bekarım teşekkür ler…

  2. 2. Yusuf ALPHAN Says:

    Beyaz Kan vermenin yararları ve zararları nelerdir? Yardımcı olabilir misiniz?

  3. 3. Anonim Says:

    mal

Leave a Reply

sağlık