Kalsifikasyon nedir ?

Kalsifikasyon Nedir ?

Merak edilen yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz, konumuz kalsifikasyon nedir ? Kalsifikasyon hakkında kısaca şöyle bir bilgi verelim ; Dokularda kalsiyumun depolanmasına kalsifikasyon denir. Normal koşullarda bu yalnız kemikdoku düzeyinde görülür.

kalsifikasyon nedir
kalsifikasyon nedir

Yaşın ilerlemesiyle kıkırdaklar (kaburga, gırtlak), korioit pleksus, epifizler ve atardamar duvarları gibi başka bölgelerde de ortaya çıkar. Çeşitli patolojik durumların seyri sırasında kalsifikasyon son derece sık görülen bir durumdur.

Genel olarak iki tip kalsifikasyon vardır: Distrofik kalsifikasyon ve metastatik kalsifikasyon.

Distrofik kalsifikasyon doku ölümüne yol açan süreçler sonucunda oluşan hasarlı bölgelerde kalsiyum tuzlarının depolanmasıdır. Metastatik kalsifikasyon kalsiyumun kandaki miktarının artması (hiperkalsemi) sonucunda kalsiyumun vücuttaki çeşitli bölgelerin normal dokularına çökmesidir. En sık görüldüğü yerler böbrek borucukları, akciğer alveollerinin duvarları ve mide mukozasıdır. Beyinde, göğüs ( memede ), karaciğerde  kalsifikasyon olarakta duyabilirsiniz.

Kalsifikasyon nedir ?” için bir yorum

  • 16 Mart 2012 tarihinde, saat 12:49
    Permalink

    sayın hocam benim cektımıs oldugum tiroid sol loptA üst polde 6 mm çapında milimetrik kalsifikasyon ihtiva eden hipoekoik mevcuttur.. bu ne demektir beni korkutuyor bıraz yardımcı olusanız sevınırım tesekkurler hocam…

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.