Faranjit nedir ve tedavisi

Faranjit nedir ve tedavisi
Faranjit virüsler yüzünden olur.Sigara içilen ortamda olmak ,sigara içmek , acı ekşi besinler yemek,ağzı açık uyumak,klima yüzünden faranjit meydana gelebilir.
Boğazın arka kısmında yanma tahriş acı gerilma batma ve yutkunma zorluğu faranjit belirtileridir.faranjit ateşlenmeye sebeb olabilir vaya ses kısıklığı yaşanabilir.

Faranjit nedir ve tedavisi
faranjit halinde klimalıortamdabulunmayın.Aci ekşi yemeklerden uzak durun.sigara içmayin sigara içilen ortamda bulunmayın.ağzı açık uyumayın.Odada sıcak buharlı su bulundurun.Alkol veya asitli içecekler içmeyin.
faranjitiçin kendinizgargara yapabilirsiniz.Adaçayı veya papatya dan elde edeceğiniz gargara ile boğaztahrişi sonlanabilir.
Adaçayı Yaprağı :1 yemek kaşığı adaçayı yaprağı üzerine 150 ml kaynar su döküldükten sonra, üstü kapalı olarak şekilde 10 dakika demlenir, süzülür ve günde birkaç kez gargara yapılır. Adaçayından yapılmış pastiller de kullanılabilir.
Papatya Çiçeği : Bir yemek kaşığı papatya çiçeğinin üstüne bir bardak sıcak su dökülür, üzeri kapalı olarak 5-10 dakika kadar demlenip süzülür. Standardize papatya solüsyonlarından 10-20 ml eklenerek bir kaç defa gargara yapılır. Her seferinde çayın taze olarak hazırlanması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.