Çoban çantası otunun faydaları

Çoban çantası otunun faydaları

Çoban çantası otunun en bilinen ve dikkat çeken etkisi cildin erken yaşlanmasını önlemasidir.Eğer adet döneminizde aşırı kandan şikayetçi iseniz çaban çantası otu bu soruna çözümdür.Vücutta meydana gelen kanamaları durdurur çünkü kan durdurucu bir etkisi vardır.Bilindiği kadarıyla hiç bir yan etkisi olmayıp varis, karaciğer ve damar şişliklerinde oldukça yararlıdır. İdrar arttırıcıdır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur.

çoban çantası otunun faydaları
Bütün bu durumlarda çobançantasının bedene yararlı etkisini sağlamak üzere, ilkbahar başından sonbaharın ortalarına kadar bitkinin topraküstü kesimleri kesilip toplanır. Gölge ve havadar bir yerde özenle kurutulur.

Çoban çantası otu çayının hazırlanışı:

1-2 tatlı kaşığı kurumuş ot karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10 dakika süreyle demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir. Kadınların aybaşında aşın kan kaybı durumu varsa, infüzyon, aybaşı akıntısı başlamadan önce ve o dönem boyunca her iki-üç saatte bir alınır.

Bir önceki yazımız olan Merhaba dünya! başlıklı sağlık makalemizide okumanızı öneririz.

Alakalı Konular

“Çoban çantası otunun faydaları” üzerine bir yorum

  1. hamileliktin son haftasinda icilen ot varmis; ama adin bilmiyorum onu hacdan getiriyorlarmis net arastirdim rahim otu yada HZ.FATMA otu deniliyormus bide coban cantasi diye geciyor. ama gercekten hacdan gelen ot ile aynimi onu bilmek istedim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.